עורך דין תעבורה נהיגה בשכרות

נתפסת נוהג בשכרות – עצור – צור קשר עם עורך דין תעבורה וקבל יעוץ מקצועי 

 

פקודת התעבורה קובעת שנהג שיכור הוא כל אדם אשר נוהג תחת השפעה של אלכוהול או תחת השפעה של סמים מסוכנים. עבירת נהיגה בשכרות הינה עבירה פלילית. אך לרוב, הצדדים המעורבים בה, הם אנשים נורמטיביים שלא קשורים לעולם העבריינות. הסיבה לביצוע עבירה מהסוג הזה היא שילוב של נהיגה ברכב עם שתיית משקאות משכרים או שימוש בחומרים מסוכנים.

על פי החוק, המשטרה רשאית לעצור כל נהג ולהעביר אותו בדיקת שכרות גם בלי שקיים חשד סביר שהנהג אכן במצב של שיכרות. נהג אשר לא משתף פעולה עם המשטרה ולא מסכים לעבור בדיקת ינשוף, נחשב כנהג אשר נהג בשכרות.

במידה שנמצאו בבדיקת הינשוף ערכי אלכוהול בדם הגבוהים מהערכים המותרים (240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף) רשאי השוטר לקבוע שמדובר בנהג שיכור ולהעבירו לקצין אשר יפסול את רישיונו לפרק זמן של 30 יום ואף יכול להשבית גם את רכבו לתקופה זו. במעמד זה יקבל הנהג כתב אישום שלפיו יזומן לבית המשפט.

 

איך להתמודד נכון עם הזמנה למשפט בגין שכרות?

מטרת החוק הינה להוקיע את התופעה המסוכנת שמסכנת הן את הנהג והן את הסביבה ולהרתיע את כל ציבור הנהגים. בתי המשפט לא נוהגים להקל ראש במקרה של נהיגה בשכרות ואף נוטים להחמיר את הענישה ולהטיל עונשים כבדים בגין עבירה זו. על פי החוק עונשו של כל נהג אשר ביצע עבירה של נהיגה בשכרות, הוא שלילת רישיון הנהיגה שלו למשך שנתיים מינימום, עורך דין שמתמחה בתעבורה ידע כיצד לגרום לכך שבמקרים מסוימים הפסילה תפחת באופן משמעותי. במקרה של עבירת נהיגה בשכרות בפעם השנייה, החוק קובע עונש של שלילת רישיון הנהיגה לארבע שנים לפחות.

זה המקום לציין, לגבי נהג שאינו נהג חדש או צעיר, באם נפסל רישיונו למעלה מ 12 חודשים אזי משרד הרישוי ידרוש ממנו לבצע מבחן תיאוריה ומעשי מחדש, ואילו לגבי נהג חדש או נהג צעיר במידה ויפסל לשלושה חודשים ומעלה אזי יידרש לבצע מבחן תיאוריה ומבחן מעשי מחדש.

ההתייחסות בחוק לנהגים השייכים לאוכלוסייה מיוחדת – לנהג צעיר (נהג עד גיל 24), או נהג חדש (שוותק רישיון הנהיגה שלו עד שנתיים), נהגי רכב ציבורי (אוטובוס ומונית) או נהגי רכב משא מעל 3.5 טון ההגבלה היא 50 מיקרוגרם של אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף בבדיקת ינשוף, או עד 10 מיליגרם של אלכוהול ב 100 מיליליטר בבדיקת דם. מעל כמויות אלה הנהג ייחשב לנהג שיכור. משטרת ישראל אוכפת החל מכמות של 100 מיקרוגרם של אלכוהול בליטר אחד של אוויר נשוף.

לגבי נהגים שלא נכנסים לקטגוריה זו הכמות המותרת היא עד 240 מיקרוגרם אלכוהול בליטר 1 של אוויר נשוף בבדיקת ינשוף, או עד 50 מיליגרם של אלכוהול ב – 100 מיליליטר בבדיקת דם. נהג שייתפס בכמות מעל לזו שקבועה בחוק יואשם בנהיגה בשכרות.

לכן, חשוב לקבל יעוץ וייצוג מקצועי על ידי עורך דין שמתמחה בתעבורה

 

איך נבדקת מידת השכרות?

מכשיר הינשוף מספק למשטרה נתונים מידיים באשר לרמת האלכוהול בדמו של הנהג הנבדק. הבדיקה מתבצעת על ידי נשיפה לתוך המכשיר כאשר שני חיישנים בודקים האם קיים פער כלשהו בין רמת האלכוהול המותרת על פי חוק לבין רמת האלכוהול בדמו של הנהג הנבדק.

זהירות – למה לא לסרב לבדיקה שיכרות

במידה ושוטר עוצר אתכם ביציאה תוך כדי נסיעה בין אם ביציאה ממגרש חנייה, או בסמוך לפאב בו ישבתם, או ביציאה מאולם אירועים, מריח ריח אלכוהול מפיכם ומבקש מכם להיבדק בבדיקת נשיפה.

נשאלת השאלה האם אתם חייבים להסכים להיבדק בבדיקת ינשוף?

על פי התיקון לחוק, כל מי שיסרב לבדיקה יחשב כאילו הוא שיכור גם אם אין מיליגרם אחד של אלכוהול בגופו, על פי תיקון לחוק, השוטר אינו חייב להוכיח  בכדי לחייב אתכם להיבדק וסירוב לבדיקה דינו כנהיגה בשכרות.

לכן, אם לדעתכם, שתיתם אלכוהול במידה נמוכה והוא לא השפיע עליכם, מומלץ שתיבדקו גם בבדיקת מאפיינים הכוללת הליכה על קו ישר, הבאת אצבע לאף וכו'.

 

במה יתמקד תהליך הייעוץ המשפטי?

מאחר שבדיקת הינשוף היא זו שקובעת אם הנהג יחשב שיכור ואת רמת השכרות שלו, נקבעו נהלים שהשוטר חייב לפעול לפיהם ובמידה והשוטר לא פעל לפיהם עורך דין תעבורה יכול למצאוא את הקשלים ואף לקבל זיכוי, רוב תהליך הייעוץ המשפטי יתנהל במטרה לאתר כשלים טכניים וביצועיים בהפעלת מכשיר הינשוף ובפעולות השוטרים אשר יכולים להוביל לפסילתה של הבדיקה ולזיכוי מלא של הנהג המואשם בביצוע העבירה. מכיוון שתוצאות בדיקת הינשוף תלויות במספר פרמטרים, כגון: מידת הלחות באוויר, מיומנות השוטר המבצע ועוד, קיים סיכוי להוכיח שהבדיקה לא מהימנה ואין על המשטרה להסתמך עליה. לצורך כך חשוב לפנות באופן מידי למשרד עורכי דין שמתמחה בנהיגה בשכרות ובקיא בכל הנושא של בדיקת השכרות, הניירת המצורפת והתנאים בהם יכול עורך דין מיומן לכרסם בראיות.

במשרד עורכי הדין אמנון גולן ושות' מתמחים בדיני תעבורה ונהיגה בשכרות, אנו נבדוק את התנהלות השוטרים במהלך האירוע, את התרשומת שבוצעה, כשירותו של המכשיר ואת האופן בו ביצוע הבדיקה כשמטרתו של עורך הדין לאתר כשלים בפעולות השוטרים ובכך לפסול את התוצאות או לפחות לצמצם משמעותית את רמת הענישה.

הדברים הנוספים שאנו נבדוק: 

·         מידת התקינות והכיול של המכשיר.

·         מידת המיומנות של השוטרים שפעלו באירוע אשר ביצעו את הבדיקה ואם עברו הסמכה לביצוע הבדיקה.

·         משך הזמן שעבר בין ביצוע בדיקת הינשוף למועד בו נעצר הנהג על ידי השוטר.

·         אופן ההקפדה על מילוי הוראות ההפעלה של הינשוף.

 

חשוב לקבל ייעוץ מקצועי לפני חקירה או לפני הגעה למשפט בגין נהיגה בשכרות אשר יכין אתכם בצורה נכונה למעמד בית המשפט המלחיץ וידריך אתכם בכל הפרטים החשובים על מנת לנסות ולהגיע לצימצום רמת הענישה ואף להגיע למצב של של זיכוי מלא.

כל הנאמר במאמר זה אין בו לתת יעוץ מלא, לכל אירוע ואירוע

לכן כבר במעמד מעצר ראשוני לפני חקירה, פנו לאמנון גולן ושות' משרד עורכי דין לקבלת ייעוץ אישי.

 

טל': 073-7054169

שד' בן גוריון  18/7 (מול בית המשפט) אשקלון  7828127

 

 

 

 

 

 

 

דיני תעבורה

לקביעת פגישה:

073-7054169